A munkaerőpiaci versenyképesség és sikeresség elsősorban a szakmai és személyes kompetenciák, azaz a hard és soft skillek birtoklásán múlik.
A munkaerőpiaci versenyképesség és sikeresség elsősorban a szakmai és személyes kompetenciák, azaz a hard és soft skillek birtoklásán múlik. Katkics Attila HR szakember szerint a kompetencia fogalma sokoldalú, és olyan képességeket takar, amelyek a pszichológia tudományához is köthetők. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy egy munkavállaló mennyire alkalmas, hozzáértő és képes a feladatai elvégzésére.
A hard skillek, vagyis a technikai tudás és képességek, objektív módon mérhetők. Ide tartozik például az iskolai végzettség, nyelvtudás vagy a számítógépes ismeretek. Ezeket a képzések során lehet elsajátítani, és gyakran bizonyítvánnyal vagy szakmai tapasztalattal igazolhatók.
A soft skillek – mint például a kommunikációs képességek, alkalmazkodóképesség vagy az empátia – kevésbé mérhetők, mégis meghatározóak a munkahelyi siker szempontjából. Katkics kiemelte, hogy ezen készségek fejlesztése több időt és energiát igényel, ám egyre nagyobb versenyelőnyt jelentenek a munkaerőpiacon. Például egy kiválóan kommunikáló, rugalmas és érzelmi intelligenciával rendelkező munkatárs sokkal könnyebben beilleszkedik, motiválható és hatékonyabban végzi munkáját.
Az elmúlt években jelentős átalakulások történtek a munkaadói elvárások terén. A digitalizáció és az online munkavégzés előtérbe helyezte az IT készségeket, a rugalmasságot és a csapatmunkát. Manapság a munkáltatók gyakran hajlandóak egy-egy hard skill hiányát elnézni, ha a jelölt rendelkezik a megfelelő soft skillekkel, hiszen a technikai tudást könnyebb pótolni. Az olyan képességek, mint az alkalmazkodóképesség, empátia, problémamegoldó készség és tanulási hajlandóság sokkal fontosabbak lettek, mint korábban.
2024-ben az alkalmazkodóképesség kiemelt szerepet kap. A változásokra való nyitottság, rugalmasság, reziliencia és a tanulásra való hajlandóság olyan készségek, amelyekkel könnyebben átvészelhetők a dinamikus gazdasági változások és szervezeti átalakulások. Ezen kívül a kommunikációs készségek, az érzelmi intelligencia (EQ), valamint az analitikus és kritikus gondolkodás is felértékelődtek. A hatékony csapatmunka és a megfelelő konfliktuskezelés alapja ezeknek a készségeknek a megléte.
A munkaerőpiaci sikeresség érdekében érdemes folyamatosan fejleszteni mind a hard, mind a soft skilleket. A technikai tudás mellett a személyes készségek fejlesztése kulcsfontosságú. Legyél nyitott az új kihívásokra, tanulj folyamatosan, és törekedj arra, hogy hatékonyan kommunikálj és együttműködj másokkal. A mai gyorsan változó világban ezek a képességek segítenek abban, hogy hosszú távon versenyképes maradj a munkaerőpiacon.